Dünyanın Onayladığı Kaliteye Dünyaca Ünlü Teknoloji İmzası

“Bacasız bina” Neorion Hotel’in iklimlendirme ve sıcak su çözümleri Mitsubishi Electric’e emanet

Dünyada en çok kalite puanı alan otellerden biri olan ve adını Bizans dönemindeki Sirkeci Limanı’ndan alan Sirkeci Grup bünyesindeki Neorion Hotel’in iklimlendirme sistemi Mitsubishi Electric City Multi VRF Sistemleri’nin Heat Recovery (Isı Geri Kazanımlı) Serisi ile dizayn edildi. Böylece dünyanın farklı ülkelerinden gelen misafirlerine yılın 12 ayı boyunca konforlu bir ortam sunabilecek olan Neorion Hotel’de kullanılan HyrodanPlus iç üniteler ile sıcak su üretimi sırasında atmosfere atık gaz salımı da engelleniyor. Tarihi yarımadada yer alması sebebiyle çevreye daha duyarlı olması gerektiği bilinciyle hareket eden Neorion Hotel, bu özelliği ile “bacasız bina” unvanını aldı.

Gizli tavan tipi iç üniteler sessizliği ile dikkat çekiyor

Neorion Hotel’in içinde eski Anadolu Medeniyetleri Müzesi’ndeki eserlerin birebir aynıları olan 300 parça bulunuyor. Tarihi dokusuyla dikkat çeken ve 58 odadan oluşan otelin her bir odasında, Mitsubishi Electric Klima Sistemleri’nin 20 santimetre yüksekliği ve düşük ses seviyesi ile dikkat çeken gizli tavan tipi iç üniteleri kullanıldı. Sessiz çalışan bu iç üniteler oteldeki konforu daha da artırıyor.

Odalara sürekli iklimlendirilmiş taze hava giriyor ve yüksek enerji verimliliği sağlanıyor

Otelin yatak katlarında ve genel hacimlerde havalandırma ihtiyacı için 9 adet 1000 m3/h hava debisine sahip ısı geri kazanımlı ve DX bataryalı dış hava şartlandırma üniteleri kullanılıyor. Bu cihazlar ile hem şartlandırılmış egzoz havasındaki duyulur ve gizli ısı çok yüksek verimlilikle taze havaya aktarılıyor, hem de içindeki DX batarya ile taze hava soğutularak veya ısıtılarak iç ortama üfleniyor. Bu sayede taze hava yükü alındığı için iç ünitelerin çalışmadığı zamanlarda bile odaya iklimlendirilmiş hava verilebiliyor. Mitsubishi Electric Klima Sistemleri’nin bu özel havalandırma üniteleri yerine konvansiyonel ısı geri kazanım cihazları kullanılsaydı, klima iç üniteleri çalışmadığında içeri sürekli nemli taze hava üflenecek ve iç üniteler yeniden çalıştırıldığında ortamın istenilen konfor seviyesine gelme süresi uzayacaktı. Mitsubishi Electric Klima Sistemleri’nin Neorion Hotel’de kullanılan havalandırma üniteleri ile geçiş mevsimlerinde iç ünitelerin çalışmasına gerek kalmıyor, sadece bu cihaz ile iç ortam şartlandırılarak enerji tasarrufu sağlanabiliyor.

HydrodanPlus ile atık ısı geri kazanılarak sıcak su tasarrufu elde ediliyor

Otelin yeşil bina konseptini destekleyen bir diğer cihaz ise Mitsubishi Electric Klima Sistemleri’nin HyrodanPlus sıcak su üreticileri. Otelin tüm sıcak su ihtiyacını karşılayan HyrodanPlus iç üniteler ile sıcak su üretimi sırasında atmosfere atık gaz salımı engelleniyor. Isı geri kazanımlı düşük CO₂ serisi dış ünitelere bağlı olarak çalışan 6 adet HyrodanPlus ile odalardaki iç üniteler soğutmada çalışırken, ortamdan çekilen ısı sıcak suya aktarılarak hiçbir ücret ödemeden sıcak su üretimi sağlanabiliyor. Böylece özellikle soğutma ihtiyacı olan dönemlerde atık ısı, dışarı atılmak yerine geri kazanılarak büyük oranda tasarruf elde ediliyor. Ayrıca sistemde kullanılan düşük CO₂ serisi dış ünitelerin ortalama COP değerlerinin (Isıtma Verimlilik Oranı) 4’ün üzerinde olması sebebi ile diğer yakıt türlerine göre daha ucuz ısıtma maliyetleri gerçekleşiyor.