Klima Seçimi Ve Kullanımının 5 Temel Püf Noktası

Yaz-kış tasarruf ve konfor için doğru klima, doğru montaj ve periyodik bakım şart

Yaz aylarında serinlemek kışınsa ısınmak için kullandığımız klimalar, artık lüks olmaktan çıkıp önemli bir ihtiyaç haline gelmiş durumda. Peki, klima alırken ya da kullanırken ne kadar bilinçliyiz hiç düşündük mü? Mekâna uygun olarak seçilmiş, doğru yere montajı yapılmış, düzenli olarak bakımı yapılan, enerji verimliliği yüksek klimalar, yaz-kış rahat ve konforlu bir ortam sağlayarak hayat kalitemizi artırıyor. İşte bu noktada, Mitsubishi Electric Klima Sistemleri uzmanları doğru klima seçimi ve kullanımı ile ilgili 5 temel püf noktasına dikkat çekiyor.

1- Mekanın soğutma ve ısıtma ihtiyacına uygun klima seçilmeli

Klima seçerken öncelikle mekanın soğutma ve ısıtma ihtiyacı tayin edilmeli. Mekanın büyüklüğüne, içeride bulunacak insan sayısına, binanın ve pencerelerin yalıtım durumuna, ısı kayıplarının ne kadar olduğuna, binanın yönüne ve diğer bazı değişkenlere göre hangi model klimanın kullanılması gerektiği belirlenmeli.

2- Enerji tasarruflu ve düşük ses seviyeli klimalar seçilmeli

Klimalar, artık 12 ay boyunca konfor ihtiyacımızı sağlayan cihazlar haline geldi. Dolayısıyla konforlu ve sağlıklı mekânlar için yüksek enerji verimliliği sağlayan klimalar seçilmesi çok önemli. Klasik tip (on-off çalışan) klimalar yerine çok daha tasarruflu inverter klimalar tercih edilmeli. Isıtma, klima ile yapılacaksa istenen dış ortam şartlarında ısıtma yapabilen ısı pompalı (heat-pump) modeller seçilmeli. Konfor için verimliliğin yanı sıra özellikle yatak odalarında ve çocuk odalarında sessiz ortamlar aranır. Düşük ses seviyeli cihazlar bu konuda avantaj sağlar.

3- Mekana uygun kapasite belirlenmesi ve montaj uzmanlar tarafından yapılmalı

Mekana uygun klima kapasitesinin belirlenmesi, klimanın kurulacağı yerin seçimi ve montajı mutlaka uzmanlar tarafından yapılmalı. Daha büyük kapasiteli bir klima her zaman iyi bir klima anlamına gelmiyor. Dolayısıyla verimli klima kullanımı için uygun kapasite seçilmesi şart.

4- Sağlıklı ortamlar için doğru filtre çok önemli

Temiz hava, insanlar için sağlıklı alanlar oluşturulmasında önemli bir rol oynuyor. Bunun için klima filtrelerinin bakteri, virüs, alerjen ve tozları nötralize eden özellikte olmasına özen göstermek gerekiyor. En yeni teknolojiler ile geliştirilmiş filtreler; bakteri, virüs, toz ve alerjenlerden arınmış sağlıklı ortamları mümkün kılıyor. Gelişmiş filtre sistemleri, alerjik reaksiyonları da önlemeye yardımcı oluyor.

5- Klima spreyi kullanmayın, yılda iki kez bakım yaptırın

Klimaların uzun yıllar, performans kaybetmeden çalışmasını sağlamak için bakımının uzman ekiplerce yapılması gerekiyor. Uzmanlar da klima bakımlarının periyodik olarak yılda iki kez yapılmasını tavsiye ediyor. Klimaların yanı sıra filtrelerin de düzenli olarak temizlenmesi önemli. Çünkü hava filtreleri düzenli olarak temizlenmezse klimanın ısıtma ve soğutma kapasitesi düşüyor ve gereksiz elektrik sarfiyatı oluyor. Filtrenin temizliği kadar değiştirilme periyodunun takibi de oldukça önemli. Eğer klimanız hava temizleme filtresi ve/veya anti alerjik enzim filtresi ile donatılmışsa bu filtrelerin düzenli olarak bakımının yapılmış olması ve değiştirilmesi gerekiyor. Klima spreylerinin ise klimanın iç parçalarına zarar verebileceği ihtimaline karşı kullanımı önerilmiyor.